Jak użytkować meble z litego drewna?
Nasza marka to przede wszystkim meble z litego drewna. Drewno, choć jest szlachetne i wytrzymałe to wymaga uwagi. Aby służyło jak najdłużej rekomendujemy aby zapoznanie się ze sposobami renowacji i pielęgnacji.

Właściwości i sposób
użytkowania

 

Drewno to materiał jak żaden inny - w 100% naturalny, oddychający i nieustannie zmieniający się. Wzór jego słojów i wybarwienie zależą od wielu różnych czynników - to uwydatnia jego unikatowość. Z wielką wartością wiąże się wielka odpowiedzialność, dlatego oto kilka najbardziej podstawowych informacji o tym, co wiąże się z posiadaniem drewnianych mebli.

 

Jako naturalny materiał, drewno powinno być tak traktowane. Ogólna struktura drewna uzależniona jest od licznych procesów zachodzących na jego powierzchni i wewnątrz, co może powodować m.in. mikropęknięcia, drobne odkształcenia, zmianę wybarwienia oraz kurczenie oraz rozszerzanie się drewna. Każdy mebel jest wyjątkowy i w pełni unikatowy. Warto mieć tego świadomość, decydując się na drewniane meble.

 

 

Regularna pielęgnacja powierzchni

 

 

Powłoka olejowosku pełną twardość uzyskuje po 8-10 dniach. W tym czasie należy unikać mycia powierzchni. Na zaimpregnowane meble należy w tym czasie nie ustawiać żadnych przedmiotów oraz chronić powierzchnię przed płynami.

 

Codzienna pielęgnacja pozwala utrzymać meble w stanie jak najbardziej idealnym. Sprowadza się to do przecierania powierzchni suchą lub wilgotną (nie mokrą) bawełnianą ściereczką w miarę potrzeby. Należy jednak unikać mocniejszego, miejscowego czyszczenia powierzchni, ponieważ może się to przyczynić do przebarwienia. 

 

 

Impregnacja

  

Kiedy najlepiej jest ponownie zaimpregnować meble? To zależy. Niewątpliwie ich przeznaczenie odgrywa kluczową rolę w określeniu czasu kolejnych impregnacji. Meble, które w swojej budowie zawierają powierzchnie użytkowe tj. blaty, będą wymagały pielęgnacji częściej niż np. komody. Pierwszą impregnację zaleca się po 2-3 latach lub wcześniej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Obserwuj swój mebel. Jest to bardziej intuicyjne, niż mogłoby się wydawać.

Impregnacja ma za zadanie zlikwidować drobne zarysowania, uwydatnić naturalny kolor drewna oraz zabezpieczyć je przed potencjalnym ryzykiem uszkodzeń w przyszłości.

 

Krok 1. Zeszlifuj powierzchnię papierem ściernym o wysokiej granulacji (P1000). W przypadku mocno uszkodzonych mebli użyj papieru o gramaturze 320. Proces należy wykonywać wzdłuż słojów.

 

Krok 2. Przetrzyj powierzchnię.

 

Krok 3. Nałóż warstwę olejowosku (niezbyt grubą). W tym celu użyj dobrej jakości pędzla, ściereczki lub wałka. Cokolwiek wybierzesz, upewnij się, że nie pozostawi żadnych kłębków czy włókien.

 

Krok 4. Pozostaw mebel w ciepłym, suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu na co najmniej 4-6 godzin.

 

* Do impregnacji drewna, polecamy stosowanie produktów Fiddes. Ich oleje i woski są najwyższej jakości.

 

 

Dodatkowe Informacje

 

Drewno nie da o sobie zapomnieć. Podziwiając jego liczne walory, należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby jego piękno i ogólny poziom użyteczności pozostały nienaruszone.

  • Wilgotność powietrza powinna być utrzymywana w przedziale 40-60%;
  • Meble nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Może to spowodować odbarwienie i uszkodzenie;
  • Mebli nie powinno ustawiać bezpośrednio przy kaloryferze lub klimatyzatorze;
  • Rozlane płyny należy jak najszybciej usunąć z powierzchni;
  • Meble należy szlifować wzdłuż usłojenia;
  • Przeznaczenie mebli bazuje wyłącznie na użytku wewnętrznym.





Natural Circle

Nasze meble to obietnica odpowiedzialności i przemyślanej ścieżki użytkowania. Sposób, w jaki je projektujemy i produkujemy, jest całkowicie skoncentrowany na utrzymaniu zrównoważonego podejścia. Poznaj nasze podejście do cyrkularnego designu.

Dostępne wybarwienia drewna

Zobacz i zamów

Nie możesz zdecydować się na kolor? Zamów próbki naszych materiałów i zdecyduj, który kolor najbardziej odpowiada Twoim preferencjom.